اخبار و مقالات

کثیف شدن فیلتر بنزین

زمانی که فیلتر بنزین خودروی ما دچار گرفتگی و آلودگی شود ، علائمی در کارکرد این قطعه پدید می آید که برخی از شناخته شده ترین آن ها عبارتند از :

– تاخیر در روشن شدن خودرو : این اتفاق تا حدود زیادی می تواند به کثیف بودن فیلتر بنزین مرتبط باشد . در بعضی مواقع همچون زمانی که در هوای سرد استارت می زنیم و بعد از اولین استارت ما خودرو روشن نمی شود امکان دارد که فیلتر بنزین آلوده شده باشد و این مشکل  ناشی از کثیفی فیلتر بنزین باشد .

– کم شدن میزان قدرت موتور خودرو : پدیده کاهش میزان قدرت موتور نیز می تواند به کثیف بودن فیلتر بنزین وابسته باشد . آلوده بودن فیلتر بنزین باعث می شود تا سوخت طبق عملکرد درست به انژکتور ها نرسد و زمانی که انژکتور ها  برای زیاد شدن قدرت بیشتر به سوخت بیشتر نیاز دارند تا به موتور خدمات رسانی کنند ، از دریافت این سوخت بی حاصل بمانند و در نتیجه قدرت موتور کم شود

– لرزش موتور و گرفتگی انژکتور ها : هنگام رخدادن این اتفاق ذره های موجود در سوخت و بنزین از فیلتر عبور می کنند و به انژکتور ها می رسند. همان طور که در مطالب قبلی شرح داده شد به دلیل کم بودن قطر محل پاشش سوخت انژکتور ها هم کم می باشد و رد شدن سوخت امکان دارد سبب گرفتگی و اختلال در این مسیر شود و به اختلال در عملکرد موتور ختم شود.

– شنیده شدن صدای غیر طبیعی از پمپ بنزین : از آن جایی که پمپ بنزین وظیفه جا به جایی پر فشار بنزین از باک به موتور را انجام می دهد ، هنگامی که مسیر این جا به جایی در بخش فیلتر بنزین گرفته شده باشد ، پمپ شدن بنزین قدرت خود را از دست می دهد و پیوسته با این اتفاق صدای عادی آن نیز تغییر می کند . برای گوش دادن صدای پمپ بنزین ، باید قبل از روشن کردن ماشین سوئیچ را در جایگاه خود باز کنیم تا به مدت چند ثانیه صدای عمل کردن پمپ بنزین بالا بیاید .

محل قرار گیری فیلتر بنزین

جایگاه فیلتر بنزین در بخشی میان مخزن سوخت و موتور می باشد . به صورت معمول فیلتر بنزین داخل باک قرار دارد که باک نیز در اوایل خط سوخت واقع می شود تا سوخت را به خودرو برساند ، و یا بخشی در بین خط سوخت در کف خودرو می باشد . در نمونه ای از اتومبیل ها همچون اتومبیل های آلمانی فیلتر بنزین یا صافی بنزین در بخش زیر صندلی عقب راننده و در کنار پمپ بنزین ماشین دیده می شود . برای آگاه شدن از جایگاه دقیق فیلتر بنزین ماشین ‌می توانیم به دفترچه راهنما ی خودرو رجوع کنیم و یا از تعمیرکار های مجاز کمک بگیریم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *