اخبار و مقالات

فیلتر هوا و کاربرد آن

فیلتر هوا چیست ؟

فیلتر هوای ماشین قطعه‌ای کاربردی است که در مسیر ورود هوا به سیستم سوخت‌ رسانی خودرو (انژکتور یا کاربراتور ) که داخل محفظه مخصوص فیلتر، نصب می‌گردد. همانند یک صافی عمل کرده و مانع ورود ذرات معلق و آلایندگی موجود در هوا به داخل موتور می‌شود. فیلتر هوا از رسیدن هرگونه حشرات، گرد و غبار، ذرات، ماسه یا زباله به موتور جلوگیری می‌کند و از ترکیب مناسبی از هوا و سوخت برای پشتیبانی از عملکرد اطمینان حاصل می‌کند.

چرا باید از فیلتر ‌هوا استفاده کنیم؟

ذرات معلق و آلاینده موجود در هوا در اثر عدم فیلتراسیون، وارد موتور خودرو شده، سایش و فرسایش اجزای مهم و کاربردی موتور همانند: سوپاپ‌ها، یاتاقان‌ها، رینگ‌های پیستون و بدنه ‌داخلی سیلندر را به همراه دارند.

فیلتر مرغوب یا نا‌مرغوب ؟

فیلتر‌های نا‌مرغوب، ارزان قیمت، فاقد علامت و مشخصه استاندارد هستند و اصولا انتخاب مناسب و موفقی بشمار نمی‌آیند. این فیلتر‌ها از مواد اولیه نا‌مناسب تهیه می‌گردند که موجب ایجاد خسارت‌های جدی و هزینه‌های سنگین تعمیر موتور می‌شوند. مصرف بیش از حد سوخت، کاهش قدرت موتور و روغن‌سوزی از عواقب استفاده از این فیلترها است. پیشهاد نی‌شود در زمان خرید فیلتر حتما به نام و برند و اعتبار آن توجه کنید.

فیلتر‌های بی کیفیت، در برابر گاز‌ها و رطوبت موجود در هوا به‌تدریج چروکیده شده و شکل و ساختار اصلی خود را از دست می‌دهند.

فیلتر ‌هوای خودرو چگونه عمل می‌کند ؟

در کاغذ مصرفی مدیای فیلتر ( سطح فیلتراسیون ) الیافی به کار رفته است، دارای منافذی که ذرات‌ریز از آن‌ها عبور می کنند. این ذرات به‌مرور زمان بروی فلومتر[1] انباشته شده و موجب اختلال در عملکرد این سنسور گردیده، ترکیب نا‌مناسب سوخت و هوا را به‌همراه دارد که منجر به افزایش مصرف سوخت و آلایندگی شدید هوا و محیط‌زیست و کاهش قدرت موتور خودرو می‌گردد.

عمر مفید فیلتر‌هوا چقدر است ؟

تعویض به موقع فیلتر‌هوا، طول عمر مفید موتور را افزایش می‌دهد. معمولا زمان مناسب تعویض فیلتر‌هوا توسط شرکت سازنده‌ی آن اعلام می‌گردد.

اما شرایط مختلفی همانند: شرایط آب‌و‌هوایی که خودرو در آن کار میکند بروی زمان تعویض فیلتر‌هوا تاثیر زیادی دارد. اصولا در آب‌و‌هوای آلوده مناطق خشک و خاکی عمر فیلتر‌هوا کوتاه‌تر است. چرا که در این شرایط احتمال انسداد و گرفتگی مجاری فیلتر‌هوا بیشتر است . استاندار تعویض فیلتر هوا بین 3 تا 5 هزار کیلومتر و بسته به شرایط محیط کار خودرو است.

چگونه فیلتر هوا را نصب کنیم ؟

دسترسی به فیلتر‌ هوا به منظور تعویض آن در بسیاری از خودرو‌ها آسان است و نیاز به مهارت و ابزار خاصی ندارد.
در ابتدا فیلتر هوای مناسب خودروی خود را پیدا کنید، درب محفظه‌ی فیلتر را جدا کرده، فیلتر قدیمی را برداشته و فیلتر جدید را جایگزین آن کنید.
فیلتر جدید را درست جای گذاری کنید و بعد از بستن درب محفظه از کارکرد درست موتور و مکش هوا اطمینان حاصل کنید.
لازم به ذکر است در فیلتر‌هوای خودرو‌های سبک قابلیت تمیز کردن و استفاده‌ی مجدد از آن‌ها وجود ندارد، زیرا بر اثر استفاده کارایی لازم را از دست می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *